Sürdürülebilirlik

Palaia Hotel olarak turizmde sürdürülebilirlik çalışmalarının çevresel ve kültürel miras üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirdiğinin ve sürdürülebilir turizmin getirdiği sorumlulukların bilincindeyiz.

Gelecek nesiller için daha iyi bir dünya bırakmaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda çevresel etkilerin azaltılması, enerji, su ve atık yönetimi, kültürel ve sosyal mirasın korunması, yerel halka ekonomik ve sosyal olarak fayda sağlama ve çevreyi koruma gibi sürdürülebilirlik kavramı içinde yer alan birçok konuda çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

İklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın öneminin her geçen gün daha çok hissedildiği günümüz dünyasında üzerimize düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmeyi amaç edinmekte, çevre bilincinin çalışanlarımız tarafından benimsenmesi için çaba göstermekteyiz.

Sürdürülebilirlik risklerinin etkin biçimde yönetilmesi ve sürdürülebilir büyümenin uzun vadeli stratejilerle sağlanmasına odaklanarak başarımızı her geçen gün arttırmayı hedeflemekteyiz.

🌱 Doğaya ve çevreye saygılı yaklaşımımız ile bugünümüzü ve yarınlarımızı yaşanabilir kılmak için bahçelerimizde sayısız ağaca ev sahipliği yapmaktayız. Özellikle, limon ağaçlarının zengin kokusu ve kumkuatların güzelliği dikkat çekmektedir.

🌱 Güneş ışığını soğurup elektrik akımına çeviren “Fotovoltaik Güneş Enerjisi Panelleri” ile elektrik enerjisi üretilmektedir.

🌱 Zararsız ürün ve prosesler ile özellikle havuzlarda zararlı madde kullanımı en aza indirilmektedir.

🌱 Sessizce çalışan gelişmiş bahçe drenaj sistemimiz yağmur suyunu geri kazanırken, varlık sensörlü aydınlatma siz parmağınızı bile kıpırdatmanıza gerek kalmadan çalışmaktadır.

🌱 Otelimizin önünde bulunan arkeolojik alan korunmakta ve bir “Açık Hava Müzesi” oluşturabilmek için bu alanın restorasyonu desteklenmektedir.

🌱 Kışın sıcak, yazın serin olan binaların tasarımında Datça’nın el oyması doğal taşları kullanılmaktadır.

🌱 Palaia’da binalar ve taş mimari, yerel zanaatkarların ve mimarların doğal tasarımlarını takip etmektedir.

🌱 Su tüketimini kontrol edebilmek ve su israfının önüne geçebilmek için önlemler alınmaktadır.

🌱 İklimlendirme, yüksek verimli ve hava kaynaklı ısı pompaları vasıtası ile yapılmaktadır. Böylece yüksek oranda enerji tasarrufu sağlanırken, klima sistemi beslenmektedir.

🌱 Banyo ürünleri ve oda malzemeleri için tüm gereksiz plastik ambalajlar kaldırılmıştır. Plastik pipetlerden diş fırçalarına kadar olan tüm ürünler doğal malzemelerden üretilmiştir. Ayrıca bez torbalar, kaplar ve şişeler yeniden kullanılabilir ürünlerden üretilmektedir.

🌱 Mutfak direktörümüz ve mutfak ekibimizin hazırladığı yemeklerin malzemeleri, yerel çiftçiler ve balıkçılardan taze ve günlük olarak temin edilmektedir.